• تاریخ : ۱۵ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • موضوع : آرنا

آی ‌سینما: دبیر هنری جشنواره کن دلیل نمایش «خانه‌ای که جک ساخت» مووی جدید لارس فون تریه در بخش خارج از مسابقه را در نامه‌ای به ایندی وایر توضیح داد. تی‌یری فرمو گفته این تصمیم به دلیل محتوای حساس مووی و موضوع مناقشه‌برانگیزش اتخاذ شده هست. فرمو همچنین از بازگشت فیلمساز مولف دانمارکی به مهم‌ترین جشنواره سینمایی دنیا ابراز خوشحالی کرده هست و گفته لارس فون تریه اینجاست چون وقتش رسیده همه بدانند درست هست که او قربانی شوخی‌های ناجور خودش شد اما تنبیه‌اش هم بیش از اندازه طولانی و افراطی شد.

فون تریه پیشینه‌ای طولانی با جشنواره کن دارد. سال‌ها پیش از آن‌که به خاطر شوخی‌اش درباره تایید جنایات نازی‌ها در نشست خبری «مالیخولیا» از سوی جشنواره طرد و تحریم شود، برای «رقصنده در تاریکی» موفق به دریافت جایزه نخل طلا شده بود و تا یک دهه بعد، همچنان از جایگاه فیلمساز مولف برخوردار بود. حتی در سال ۲۰۱۱، وقتی جشنواره معلوم نکرد که آیا به او اجازه بازگشت خواهد داد یا نه، «مالیخولیا» جایزه بهترین هنرمند زن را برای کرستن دانست به ارمغان آورد.

هفت سال بعد از آن واقعه تلخ، فون تریه بالاخره با ساخته جدیدش «خانه‌ای که جک ساخت» به کن برمی‌گردد. این مووی روان‌شناختی مهیج با بازی مت دیلن در نقش قاتلی سریالی مقابل دوربین رفته هست. اگرچه برگزارکنندگان جشنواره نمایش مووی فون تریه را در بخش خارج از مسابقه برنامه‌ریزی کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد برای جلوگیری از مناقشه‌های احتمالی چنین تصمیمی اتخاذ کرده‌اند تا هیات داوری بابت انتخاب برنده جایزه نخل طلا تحت فشار قرار نگیرد.

فرمو در نامه‌ای به ایندی وایر در این‌باره توضیح داده: «مووی او (فون تریه) خارج از مسابقه روی پرده می‌رود چون موضوع منحصر به فرد و بسیار مناقشه‌برانگیزی دارد که این بخش برایش بهترین جا بود.» دبیر جشنواره کن در ادامه گفته: «و چه خوش‌مان بیاید یا نه، با فیلمی مهم و فیلمسازی بزرگ سر و کار داریم.»

در سال ۲۰۱۱، فرمو در گفت‌وگو با ایندی وایر خشمش را نسبت به اظهارات فون تریه در نشست خبری ابراز کرده بود. فرمو آن زمان گفته بود: «بیش از هر چیز غم‌انگیز هست چون به نحوی باعث شد مووی خودش قربانی شود. دلم می‌خواهد فیلمسازان درباره این واقعیت فکر کنند که کن بازتاب‌دهنده مسایل فراوانی هست در نتیجه ناچارند مراقب باشند.»

با این حال، او درباره این‌که اظهارات فون تریه بازتاب‌دهنده جهان‌بینی خاصی هست چندان بحث نکرد. فرمو توضیح داد: «لارس فون تریه خیلی نادان و ابله بوده اما یهودستیز نیست.»

دبیر هنری جشنواره کن در پایان نامه‌اش در مورد نگرانی پخش‌کنندگان امریکایی مووی یادآور شده: «در فرانسه همه دغدغه کن را دارند. در امریکا، همه دغدغه‌شان اسکار هست. فرانسوی‌ها حوالی ماه مه گرد هم می‌آیند، در حالی‌که امریکایی‌ها ترجیح می‌دهند تا پاییز صبر کنند. پس شکی نیست که نمایش زود هنگام فیلمی برای‌شان ریسک محسوب می‌شود – از همه مهم‌تر ریسک رویارویی با واکنش منتقدان هست که انتظارات‌شان در کن به حداکثر می‌رسد.»

 

۹۴۱۴

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما