• تاریخ : ۳ام اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع : آرنا

آی سینما: جلسه پرسش و پاسخ مووی سینمایی «جشن دلتنگی » با حضور پوریا آذربایجانی کارگردان، علی قائم مقامی تهیه کننده، مونا سرتوه فیلمنامه نویس و سایر عوامل در پردیس ملت برگزار شد. علی قائم مقامی تهیه کننده این مووی از بنیاد سینمایی فارابی به دلیل عدم حمایت از این مووی انتقاد کرد.

پوریا آذربایجانی در ابتدای این نشست گفت: «فکر می‌کنم نوع استفاده ما از فضای مجازی علاوه بر همه خوبی‌هایش، مضراتی دارد. آدم فکر می‌کند کلی انسان در کنار او هستند، اما در واقعیت اینطور نیست. در مهمانی‌های ما هم وضعیت همین هست و واقعا به مسئله مهمی تبدیل شده و فکر کردیم خیلی بامزه هست چنین قصه‌ای تعریف کنیم و آینه جلوی آدم‌ها بگیرم تا آنها بدانند که چنین وضعیتی وجود دارد.»

مونا سرتوه که پیش از این در حوزه عکاسی فعالیت می‌کرد در ادامه افزود: «کار اصلی من عکاسی هست و معتقدم اینستاگرام هم که برای عکاسی بود تغییر کاربردی داد و درگیری آدم‌ها با فضای مجازی و توهمی که همه ما دچارش شده‌ایم، در این فضا ایده نوشتن مووی را به ما داد. من فکر می‌کنم در این زمانه خاص، نوشتن چنین فیلمنامه‌ای مهم هست.»

آذربایجانی درباره نام این مووی گفت: «نام مووی را از داستان عباس معروفی گرفتم… من فکر می‌کنم فضای مجازی مهمانی هست که میوه آن در نهایت تنهایی خواهد بود. نمی‌توانی در این فضا حرف بزنی و هر کاری کنی، پیش‌قضاوت‌هایی وجود دارد. من نمی‌خواستم نگاهم سیاه و سفید باشد و از قصه‌هایی که شنیدم، گرته‌برداری کردم و کمترین دخل و تصرف را در این داستان‌ها انجام دادم. این که مووی چه تأثیری روی مخاطب خواهد گذاشت، نمی‌دانم. البته من مووی را کنار برخی آدم‌ها دیدم و دریافتم که عده‌ای خوش‌شان آمد و برایم جالب بود که عده‌ای حتی حین تماشای مووی اینستاگرام چک می‌کردند!»

آذربایجانی در ادامه گفت: «من نمی‌توانم شما و کسانی را که در این نشست هستند، ملاک قرار دهم. شما قشری هستید که مطالعات اجتماعی بیشتری دارید. من می‌خواستم بر  قشری که نمی‌دانند در فضای مجازی چه اتفاقی برایشان می‌افتد، تاثیر بگذارم.»

آذربایجانی درباره استفاده از تکنولوژی در این مووی گفت: «من نمی‌گویم استفاده از تکنولوژی به صورت مطلق بد هست. من می‌گویم نوع استفاده باید کنترل شده باشد. اگر مووی صفحه اینستاگرام دارد، به این دلیل هست که من ضد شبکه‌های مجازی نیستم. این مووی بیشتر از اینکه درباه اینستاگرام باشد در مورد خطر تنهاشدن بر اثر استفاده از فضای مجازی هست. من در مورد این فضا متحجر نیستم، ولی در مورد فضای مجازی بی‌سوادم. همسرم به همین دلیل در این کار در نگارش مووی کنارم بود.»

ساغر قناعت هم در مورد نقش خود و بازی در این مووی گفت: «تجربه بسیار جالبی بود و در این مووی چیزهای زیادی یاد گرفتم.»

تهیه کننده «جشن دلتنگی» درباره سرمایه گذاری در این مووی گفت: «دوست داشتم اوج، فارابی، حوزه هنری و… پشت سر ما می‌آمدند. اول هم به فارابی رفتم جلسات مکرر گذاشتم و ۴۵ روز پیگیری کردیم و اول گفتند مشارکت می‌کنیم بعد گفتند وام می‌دهیم و در نهایت هیچ اتفاقی رخ نداد. بعد از اکران خواهم گفت که چه کردند که جلوی مووی گرفته شود. در زمان تولید گفتم لنز دارید به ما اجاره دهید؟ به ما ندادند! لنزی که روزی ۹۵ هزار تومان اجاره‌اش بود، از بیرون گران‌تر تهیه کردم. من با این پول اندک فیلمی با عوامل حرفه‌ای ساختم و همه به ما لطف کردند که در این مووی حضور داشتند. ما بخش خصوصی هستیم و ادعایی نداریم.»

۹۴۱۲

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما