• تاریخ : ۲۲ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : آرنا

آی سینما: همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، انتخاب دو مووی مستند و یک انیمیشن در کنار ۲۲ مووی سینمایی داستانی در رقابت جشنواره سی و ششم فجر بک حضور فرمالیته و صوری بود و هیات داوران جشنواره این سه مووی را حتی در یک رشته هم نامزد دریافت جایزه نکردند. این اتفاق البته ممکن هست در مراسم اختتامیه که فردا برگزار می‌شود، با اهدای جایزه‌ای ویژه جبران شود.

دو مستند بلند «بانو قدس ایران» و «زنانی با گوشواره‌های باروتی» و انیمیشن «فیلشاه» با استدلال دیده شدن این دو نوع سینما به بخش مسابقه راه یافتند تا در کنار آثار سینمایی داستانی مورد داوری قرار بگیرند. اما از ابتدا این تصمیم اشتباه بود. فارغ از تفاوت ماهوی مستند و انیمیشن با سینمای داستانی، سینماگرانی که به عنوان داور جشنواره انتخاب شدند احتمالا در این دو حوزه متخصص نبودند یا دغدغه نداشتند.

فهرست نامزدها تایید کننده یکی از این دو گزینه هست و حتی اگر جایزه ویژه‌ای به هریک از این سه مووی اهدا شود، از روی مصلحت یا دلسوزی خواهد بود و غیبت آنها در فهرست نامزدها معنایش این هست که جدی گرفته نشده‌اند. این مووی‌ها هرچند در بخش‌هایی مثل بازیگری امکان بررسی نداشتند، اما به نظر می‌رسد ویژگی‌های فنی‌شان هم مورد توجه داوران قرار نگرفته هست.

به هر حال این هم یکی دیگر از آزمون و خطاهای جشنواره سی و شش ساله فجر هست که بعید به نظر می‌رسد در دوره‌های بعد تکرار شود.

۹۴۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما