• تاریخ : ۱۶ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : آرنا

جمشید الوندی فیلمبردار کهنه‌کار سینما که تعدادی از مهم‌ترین مووی‌های تاریخ سینمای ایران را ثبت کرده بود، امروز جمعه ۱۵ دی در ۷۴ سالگی از دنیا رفت.

او فعالیت در سینما را از دهه ۱۳۳۰ در لابراتوار آغاز کرد. از دهه ۱۳۴۰ به عنوان فیلمبردار فعالیت کرد و پیش از انقلاب مووی‌های مشهوری مانند «بت» (ایرج قادری)، «تنگنا» (امیر نادری)، «صبح روز چهارم» (کامران شیردل)، «کیفر» (عبدالله غیابی) و «نازنین» (علیرضا داوودنژاد) را فیلمبرداری کرده بود.

او بعد از انقلاب هم به فعالیت ادامه داد و مهم‌ترین فیلمی که فیلمبرداری کرد، «شب‌های روشن» به کارگردانی فرزاد موتمن بود. کار او در این مووی که بیشتر صحنه‌هایش در شب و با نور کم می‌گذشت، بسیار مورد توجه قرار گرفت و برای این مووی جایزه بهترین فیلمبرداری هفتمین جشن سینمای ایران به او اهدا شد.

از دیگر مووی‌های او می‌توان به «کانی مانگا»، «افعی»، «بهشت از آن تو»، «باج خور» و «تیغ‌زن» اشاره کرد.

الوندی متولد سال ۱۳۲۲ در همدان بود. تورج منصوری فیلمبردار سینما در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید خبر درگذشت جمشید الوندی به خبرنگار مهر گفته هست: «جمشید الوندی مدتی بود که با بیماری مبارزه می کرد و حتی چندی پیش برای ادامه درمان به ایران آمد که متاسفانه امشب ۱۵ دی ماه پس از تحمل یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.»

آی سینما فقدان این فیلمبردار پیشکسوت را به خانواده، دوستان و همکارانش تسلیت می‌گوید.

۹۴۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما