• تاریخ : ۱۸ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : آرنا

نشست خبری مووی سینمایی «عرق سرد» ساخته سهیل بیرقی در حالی برگزار شد که برخی سوال‌ها و اظهار نظرهای حاضران در نشست باعث تنش می‌شد. بیرقی در این نشست تاکید کرد که داستان همه مووی‌های سینمایی براساس یک زندگی واقعی ساخته شده و هر کس می‌تواند ادعا کند یک مووی بازتاب زندگی اوست. باران کوثری هنرمند نقش اصلی این مووی هم گفت که با شرایط فیزیکی که داشت، خوشحال هست که سهیل بیرقی برای ایفای نقش یک زن فوتبالیست به او اعتماد کرد.

این نشست با حضور سهیل بیرقی؛ کارگردان، مهدی داوری؛ تهیه‌کننده،کامران حجازی؛ مجری طرح، فرشاد محمدی؛ مدیر فیلمبرداری، باران کوثری، امیر جدیدی، سحر دولتشاهی ، لیلی رشیدی و هدی زین‌العابدین بازیگران مووی با اجرای محمود گبرلو امشب سه شنبه هفدهم بهمن‌ماه در پردیس سینما گالری ملت برگزار شد.

در این نشست بیرقی درباره دغدغه ساخت این مووی و ادامه این مسیر توضیح داد: «قطعا من شهر پیرامونم را می‌سازم. این مووی هم ادامه مووی «من» هست و هم نیست. برخی مولفه‌ها را که در آن مووی نبود، در «عرق سرد» آورده‌ام و این نگاه به جامعه‌ام را ادامه خواهم داد.»

کارگردان «عرق سرد» در مورد کاراکتر منفی این مووی که کارمند تلویزیون هست گفت: «تفکری در تلویزیون حاکم هست که ریاکارانه هست و البته این مدیوم تولیداتی داشته که خیابانها را خلوت می کرد. اما در مورد نقد یک مجری تلویزیون باید بگویم حتما کارمندان شریف بسیار زیادی این سازمان دارد ولی من قصدم نقد افرادی بود که در تلویزیون ریاکاری می کنند.»

فرشاد محمدی درباره فیلمبرداری این مووی گفت: «در این مووی سعی کردم خودم را با روایت همراه کنم و از همه جاذبه‌های بصری استفاده کنم. در این مووی کار ویژه‌ای صورت گرفته هست که امیدوارم مخاطبان متوجه آن شوند.»

بیرقی در توضیح اینکه چرا در دو فیلمی که ساخته هست علاقه‌مند به نشان دادن زن‌های عصیانگر هست و ریشه این موضع کجاست، گفت: «من واقعا خودم ریشه این موضوع را نمی‌دانم و دنبالش هم نمی‌گردم. مسئله‌ای در ناخودآگاه من وجود دارد که اگر بخواهم دنبالش بگردم آن ناخودآگاهی و زیبایی‌اش را از دست می‌دهم. زن ها قیام می‌کنند برای همین این فردیت وجود دارد. هشت نفر ورزشکار وجود دارند که به خاطر عدم اجازه همسرانشان نتوانستند به اردوی تیم ملی بروند. ماجرای مجری بودن همسر این ورزشکار که وابسته به سازمانی قدرتمند هست بار دراماتیک برای ما داشت.»

بیرقی درباره فضای برنامه زنده تلویزیونی که در مووی نشان داده هست، توضیح داد: «من به همراه امیر جدیدی به پشت صحنه سه برنامه زنده تلویزیونی رفتیم که درباره این فضا شناخت کاملی پیدا کنیم. جمله «ادامه برنامه تا لحظاتی دیگر» را هم که در صحنه آخر می‌بینید به این دلیل به کار بردم که برای نسل ما جمله نوستالژیکی هست.»

باران کوثری درباره بازی در این مووی و کم کردن ۲۱ کیلو وزن برای ایفای این نقش گفت: «من خوشحالم که با وجود شرایط فیزیکی که داشتم، سهیل بیرقی به من اعتماد کرد و این نقش  را به من داد. این نقش، شاه نقش هست و از ایفای آن بسیار لذت بردم. جدا از اینکه سوژه و مووی جذاب بود. نقشم را هم بسیار دوست داشتم. کار در تاتر هم بسیار برایم وسوسه‌انگیز هست. سال‌هاست که از سینما ناامید شده‌ام و تنها برای اینکه گذران زندگی کنم، یکی دو مووی در سال بازی می‌کنم. از خانم دولتشاهی ممنونم که آقای بیرقی را بابت من مطمئن کرد.»

مهدی داوری تهیه کننده «عرق سرد» نیز درباره سرمایه گذاری مووی گفت: «این مووی سرمایه‌گذار مستقل داشته هست. سرمایه‌گذاری از سوی کسانی که دارای بنگاه‌های اختصاصی هستند، بسیار اتفاق خوبی هست که می‌تواند به رشد سینما کمک کند.»

باران کوثری با اشاره به اینکه این شخصیت و این مووی برگرفته شده از زندگی یک ورزشکار خاص نیست، گفت: «این اتفاق برای ورزشکاران زن زیادی اتفاق افتاده هست و تنها مربوط به خانم اردلان نمی‌شود. کسی تاکنون درباره این موضوع ادعایی نکرده هست. حتی من یک بار هم خانم اردلان را ندیدم و اصرار داشتم که این شخصیت را خودم بسازم و از کسی الهام نگیرم.»

در ادامه یکی از خبرنگاران رسانه های اصولگرا از بیرقی پرسید با توجه به مهم بودن حقوق زنان برای کشورهای خارجی و این که این مووی می تواند برای بسیاری از خارجی ها خوراک ایجاد کند، آیا قبول می کند که این مووی را به جشنواره های بین المللی، ندهد؟ که بیرقی از پاسخ به این پرسش خودداری کرد.

لیلی رشیدی در پایان و در پاسخ به سوال یکی از حضار که «عرق سرد» را یک مووی فمینستی خواند، گفت : «به چه علت ما از یک قانونی که به شدت عقب افتاده هست، دفاع می‌کنیم؟ بسیاری از قوانین ما از جمله قصاص بچه‌های زیر ۱۸ سال در طول زمان عوض شده هست. هر موضوعی در گذر زمان باید عوض شود. اصرار نکنیم روی قوانین تاریخ گذشته؛ این ظلم به نسل‌های بعدی ماست.»

 ۹۴۱۲

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما