• تاریخ : ۲۴ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : آرنا

آی سینما: یازدهمین جشنواره مستند سینما حقیقت رو به پایان هست و این دو روز باقی مانده بهترین فرصت برای تماشای آثار روز دنیاست که خوشبختانه تکرار نمایش برخی از مووی‌های به نمایش درآمده در روزهای گذشته هم در برنامه نمایش‌های جمعه و شنبه گنجانده شده هست. اما این‌بار مستندهایی از ایتالیا، فرانسه، دانمارک و آلمان را پیشنهاد کرده‌ایم که هر کدام با سوژه‌های عجیب و غریب‌شان ارزش یک‌بار دیدن بر پرده سینما را دارند. تا جایی که فرصت دارید از دست‌شان ندهید!

 

با همه روح و جانم

Every Soul of My Body 

کارگردان: اریکا روسی

محصول: ایتالیا ۲۰۱۷

نویسنده و کارگردان این مستند ۶۳ دقیقه‌ای که در بخش بین‌الملل به نمایش در می‌آید، اریکا روسی مستندساز ایتالیایی هست. مووی ماجرای زنی را به تصویر می‌کشد که بعد از مرگ مادرش، دفترچه خاطرات او را می‌یابد که در جریان جنگ جهانی دوم نوشته شده هست. او همیشه خیال می‌کرد پدرش جزو قهرمانان نیروهای مقاومت هست اما در ادامه کشف می‌کند که مادرش چه کسی بوده – دختری که به عضویت نیروهای چریکی درآمد و از خصوصی‌ترین افکار او درباره معنای درد و جنگ و اشتیاقش برای عمل کردن و مبارزه کردن آگاه می‌شود. دختر تمام کلمات دفترچه خاطرات را همچون هدیه‌ای هر روز با خودش به اینجا و آنجا می‌برد.

 

لالایی زندانی

Imprisoned Lullaby

کارگردان: روسلا اسکیلاچی

محصول: ایتالیا، فرانسه ۲۰۱۶

در ایتالیا، نوزادان اجازه دارند تا سن سه سالگی در کنار مادرهای زندانی‌شان بمانند و بزرگ شوند. یازمینا به همراه دو فرزند کوچک‌ترش از میان سه فرزندش در زندانی در تورین زندگی می‌کند. کم‌کم، سومین سالروز تولد لولیتای کوچک نزدیک می‌شود و جازمینا باید تصمیم بگیرد: یا فرزندش را در زندان بزرگ کند یا رهایش کند تا برای مدتی نامعلوم از زندان خارج شود و پرسش اینجاست که بدون مراقبت مادرانه چه بر سرش خواهد آمد؟ این مستند ۶۰ دقیقه‌ای صمیمی و تکان‌دهنده درباره مادرانگی، احساس مسئولیت و تصمیم‌گیری پشت میله‌های زندان در بخش نمایش‌های ویژه روی پرده می‌رود که بی‌شک تماشاگر را میخکوب می‌کند.

 

کارآگاهان حقیقت

Truth Detectives

کارگردان: آنیا رایس

محصول: آلمان ۲۰۱۷

ما اغلب فناوری‌های جدید را تهدید‌کننده حقوق انسانی‌مان می‌پنداریم، اما آنها این خاصیت را هم دارند که از چیزهای پیش‌تر ناشناخته پرده بردارند و حالا به طرز گسترده‌ای این مجال را در اختیار بشر قرار داده‌اند تا اتفاقا در مسیر احقاق حقوقش عمل کند. شاهدان عینی بیش از پیش خشونت‌هایی را که می‌بینند با گوشی‌های موبایل‌شان ضبط می‌کنند و مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، پژوهشگران و وکلا قادرند مدارک و شواهدشان را به واسطه تحلیل تصاویر ماهواره‌ای، آزمایش ژنتیک و … تکمیل کنند. آنیا رایس در این مستند ۸۶ دقیقه‌ای تصویری از این تیم‌های امروز و موفقیت‌های امروزی‌شان ارایه می‌ددهد. کارآگاهان حقیقت در منطقه جنگ‌زده شرق اوکراین مشغول فعالیت هستند.

 

آماتورها در فضا

Amateurs in Space 

کارگردان: مکس کستنر

محصول: دانمارک  ۲۰۱۶

ساخته مکس کستنر که در بخش مرور سینمای دانمارک به نمایش در می‌آید ماجرای دو دوست را روایت می‌کند. پتر و کریستین که از کودکی رویای سفر به فضا را داشتند. اما این تنها بخش رویای دور و درازشان نبود بلکه آرزو داشتند سوار بر راکت فضایی مخصوص خودشان به این سفر بروند. اگر این دو دانمارکی موفق می‌شدند، نام‌شان به عنوان اولین آماتورهای دنیا که به فضا سفر کردند به ثبت می‌رسید. اما این دو رفیق مشتاق خیلی زود در می‌یابند علم راکت تنها یکی از هزاران مشکلی هست که پیش روی‌شان قرار دارد. مدت زمان این مستند ۹۰ دقیقه هست و ماجراجویی جذابی را به تصویر کشیده هست.

 

۹۴۱۴

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما