• تاریخ : ۲۹ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : آرنا

مهرداد اسکویی پس از موفقیت مستند «رویاهای دم صبح» در جشنواره‌های معتبر بین المللی، به دلیل نمایان نشدن چهره شخصیت‌های اصلی این مستند حاضر به اکران عمومی آن نشد. اما صادق سوری عکاس این مستند اقدام به پخش و برگزاری نمایشگاه با تصویر‌های کاراکترهای مستند «رویای دم صبح» با نام  مجموعه «دختران انتظار» کرده که این موضوع واکنش تند مهرداد اسکویی را به همراه داشته و این کارگردان عکاس مستند‌ش را تهدید کرده که اگر تصویر‌ها را از روی سایتش برندارد، اقدامات قانونی علیه او انجام خواهد داد.

صادق سوری عکاس پشت صحنه مستند «رویای دم صبح» با انتشار تصویر‌های کاراکتر این مستند تحت عنوان «دختران انتظار» نمایشگاهی را برگزار کرد و برای این تصویر‌ها جایزه صلح یونسکو را هم دریافت کرد.

روز گذشته صادق سوری در مصاحبه‌ای اعلام کرد با این‌که با مجوز اسکویی در پشت صحنه این مووی حضور داشت، اما او به صورت جداگانه از شخصیت‌های این مستند عکاسی کرده هست.

او دربخش‌هایی از این مصاحبه درباره شباهت بسیاری از فریم‌های مجموعه «دختران انتظار» به پلان‌های مستند «رویای دم صبح» به نوریاتو گفت: «خیلی وقت ها می شد که آقای اسکویی تصویر های مرا نگاه می کرد و به فیلمبردار نشان می داد تا پلان ها را شبیه قاب تصویر های من بگیرند. حتی ادعا شده که من هیچ عکسی از مهسا ندارم، در حالی که من چندین فریم تصویر از این کاراکتر دارم که هیچ کدام ربطی به پلان های مووی ندارد.» 

 با انتشار مصاحبه سوری، مهرداد اسکویی کارگردان «رویای دم صبح» با انتشار مطلبی به تندی از عکاس پشت صحنه این مستند انتقاد کرد و در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «دو سال سکوت کردم اما امروز از آقای صادق سوری، که در مووی مستند بلند «رویاهای دم صبح» به عنوان عکاس صحنه و پشت صحنه (این مستند) حضور یافت، می خواهم در اسرع وقت، تصویر نمایان دختران مووی را در کانون اصلاح و تربیت شهر زیبای تهران که بدون اجازه من به عنوان کارگردان و تهیه کننده کار، دختران مووی و مسئولان کانون اصلاح و تربیت شهر زیبای تهران، منتشر نموده اند، از سایت رسمی خود بردارند.»

این مستند ساز در ادامه می‌نویسد: «بدون شک  عواقب اصرار ایشان بر پخش چهره این دختران به این شکل و در سایت رسمی شان، متوجه ایشان خواهد بود. این اعلان بعد از اینکه چندین بار به ایشان از طرف من تذکر داده شده، اعلام می گردد. باقی قضایا از جمله ربایش ایده و موضوعی که چند سال توسط من و گروهم کار شده  و انتشار تصویر های صحنه و پشت صحنه ی یک مووی مستند توسط ایشان به عنوان یک مجموعه تصویر مستند اجتماعی به نام «دختران انتظار» با مضامین و زیر نویس های غیر واقع مشمول پی گیری توسط من و همکارانم خواهد بود.»

او همچنین صادق سوری را به پیگرد قانونی تهدید می‌کند: «اگر این مجموعه تصویر از سایت ایشان برداشته نشود، اقدام عملی و قانونی خواهیم کرد. و حق پیگیری ربایش ایده و موضوع فیلممان را برای خود محفوظ خواهیم داشت. باشد که تاریخ عکاسی و سینمای مستند و اذهان و وجدان های بیدار جامعه مان این پخته خواری و بی انصافی در از بین بردن حقوق مولف را به نقد و چالش بکشند.»

اسکویی همچنین اقدامات اخیر سوری را غیر قابل گذشت عنوان می‌کند و می‌نویسد: «با اطلاع رسانی شفاف اجازه نخواهم داد این اتفاق تلخ و غیر قابل بخشش برای دیگر دوستان مووی ساز مستندم بیفتد. اینکه سال ها برای آماده سازی فیلمت تلاش کنی، و یک عکاس که برای عکاسی فیلمت آماده و برای این کار دستمزد گرفته، هزینه ایاب و ذهاب و خورد و خوراکش توسط مدیر تولید پرداخت شده ، تنها در ده روز همه مووی و کاراکترها، موضوع وایده ها را بردارد برود و به نام خود در جشنواره ها شرکت دهد، قابل گذشت نیست.»

او در پایان خطاب به عکاس پشت صحنه «رویای دم صبح» آورده هست: «آقای صادق سوری تصویر های این دختران را از سایتتان زود بردارید. برای کم لطفی های بعدیتان در حق یک مووی مسیر را ادامه خواهیم داد.»

 

۹۴۱۲

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما